Pazartesi, Ocak 02, 2006

Kırkyama kırk hatıraBu şekilde artan parçaları gelişigüzel birleştirme tekniğine "crazywork" diyorlar. Ben Türkiye'de ne dendiğini bilmiyorum. Çılgın tekniği ya da çılgın işi mi deniyor bilemiyorum. Çok güzel, bu işi ustaca yapan Serpil hanım belki adını biliyordur bu tekniğin.


Sevgili Zeynep abla sormadan ben yazayım. Makinada yapmış olduğum kırkyama yastıklar. Bu kırlentlerden üç tane oğlumun odasına yaptım. Aslında üzerlerine dikiş yerlerini daha güzel hale getirmek için çeşitli süslemeler düşünüyordum. Daha sonra vazgeçtim, yazık olurdu doğrusu bunların halini görseniz içler acısı, sürünüyorlar ordan oraya. Bir dahaki sefere el dikişi ile güzel bir kırlent yapacağım, şöööyle cicili bicili. Yorganlama falan da yaparım üstüne daha şık durur. Artan parçaları atmaya kıyamayıp rastgele birleştirdim, pek simetrik ve güzel değiller ama olsun. Özel bir kalıp kullanmadım tamamen o anda oluşan modellerdir. Bazı parçalar olduğu gibi yerleştirildi makas değmeden.

Kırkyamanın en sevdiğim yanı; her parçasının bir anıyı, sevdiğimiz bir insanı ya da kıyafeti aldığımız zaman dilimini hatırlatması, geçmişten izler taşıması. Kırkyamalar eskiden kullanılmış parçalardan yapılırdı, şimdi yeni kumaşlar kullanılıyor. Ben de yeni fakat artan kumaşlar kullandım, bizden izler taşıyorlar. Bakınca bana güzellikler hatırlatacak olan kumaştan bir albüm gibiler. Sayfa çevirmeye gerek yok, hep yanımda yanı başımda...unutmaya fırsat vermezler her an beraber yaşarım geçmişi ve o anı, iç içedir zaman. Hele güzel anılarsa hatırlananlar değmeyin keyfime...bakmaya doyamam renk renk, desen desen anılara...

Hiç yorum yok: